Edukacja kluczem do bardziej efektywnego recyklingu
Jak dążyć do gospodarki obiegu zamkniętego z korzyścią dla obywateli, biznesu i gospodarki?
O konieczności bardziej skutecznej zbiórki odpadów w celu recyklingu, nowych regulacjach, edukacji społeczeństwa, sytuacji biznesu oraz o współpracy rządu, samorządów i biznesu rozmawiali eksperci podczas debaty „Gospodarka odpadami. Wymogi recyklingowe KE, walka z plastikiem, zarządzanie odpadami przemysłowymi na drodze do GOZ", która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej".
Kluczowy rok 2050
O unijnym spojrzeniu mówił Grzegorz Radziejewski, członek gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej (KE) Jyrki Katainena. – Zdaniem KE strategicznym celem Unii jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050. W strategii dojścia do niego ważne miejsce zajmuje gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) – podkreślił.
Zwrócił uwagę, że logika GOZ nie sprowadza się wyłącznie do gospodarki odpadami. Bo jej istota to promocja wielokrotnego wykorzystania raz wytworzonych produktów. Jak podkreślił, powszechne dziś krytyczne podejście do plastiku to początek. Podobnie należy patrzeć na kolejne materiały i produkty, np. ubrania, elektronikę czy opakowania.
– Żeby dobrze obrać cel, trzeba mieć pewną strategię i mapę dojścia do GOZ. Mamy to gotowe. Drugą kwestią jest wpisanie tych założeń do strategicznego zarządzania państwem. W strategii odpowiedzialnego rozwoju GOZ jest przedstawiona jako ważny element – stwierdził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta