Wydanie wspólnikom majątku likwidacyjnego spółki kapitałowej
Przekazanie wspólnikom spółki kapitałowej pozostałego po likwidacji majątku w postaci aktywów niepieniężnych nie powoduje powstania po stronie tej spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Podział majątku spółki następuje niejako automatycznie i wynika wprost z odpowiednich przepisów Kodeksu Spółek Handlowych. Nie poprzedza go powstanie zobowiązania spółki wobec wspólnika. Łukasz Napiórkowski
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku II FSK 370/17 z 31 stycznia 2019 r.
Omawiany wyrok zapadł na skutek skargi kasacyjnej dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia ministra rozwoju i finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 października 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 943/16. Dotyczył konsekwencji podatkowych przeniesienia majątku na wspólników w efekcie procedury likwidacyjnej na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „u.p.d.o.p.").
Genezą wyroku było pytanie podatnika, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spytano, czy wydanie przez spółkę majątku likwidacyjnego w postaci aktywów niepieniężnych jej udziałowcom będzie stanowić przychód i rodzić obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.
28 czerwca 2016 r. fiskus wydał interpretację indywidualną o sygn. IBPB-1-1/4510-137/16/SG. Stwierdził, iż „wypłatę" majątku likwidacyjnego w postaci aktywów niepieniężnych należy interpretować jako czynność rozporządzającą polegającą na przeniesieniu własności składnika majątkowego z jednego podmiotu na inny. Wskazał również, że majątek likwidacyjny w postaci pieniężnej, który stanowi czysty zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jest neutralny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta