Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydanie wspólnikom majątku likwidacyjnego spółki kapitałowej

08 listopada 2019 | Biznes | Łukasz Napiórkowski

Przekazanie wspólnikom spółki kapitałowej pozostałego po likwidacji majątku w postaci aktywów niepieniężnych nie powoduje powstania po stronie tej spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Podział majątku spółki następuje niejako automatycznie i wynika wprost z odpowiednich przepisów Kodeksu Spółek Handlowych. Nie poprzedza go powstanie zobowiązania spółki wobec wspólnika. Łukasz Napiórkowski

 

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku II FSK 370/17 z 31 stycznia 2019 r.

Omawiany wyrok zapadł na skutek skargi kasacyjnej dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia ministra rozwoju i finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 października 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 943/16. Dotyczył konsekwencji podatkowych przeniesienia majątku na wspólników w efekcie procedury likwidacyjnej na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „u.p.d.o.p.").

Genezą wyroku było pytanie podatnika, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spytano, czy wydanie przez spółkę majątku likwidacyjnego w postaci aktywów niepieniężnych jej udziałowcom będzie stanowić przychód i rodzić obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.

28 czerwca 2016 r. fiskus wydał interpretację indywidualną o sygn. IBPB-1-1/4510-137/16/SG. Stwierdził, iż „wypłatę" majątku likwidacyjnego w postaci aktywów niepieniężnych należy interpretować jako czynność rozporządzającą polegającą na przeniesieniu własności składnika majątkowego z jednego podmiotu na inny. Wskazał również, że majątek likwidacyjny w postaci pieniężnej, który stanowi czysty zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jest neutralny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11504

Wydanie: 11504

Spis treści

Reklama

Kultura

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament