Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sukiennice nie dla posła

08 listopada 2019 | Nieruchomości w Ekonomii | Aneta Gawrońska
Wielu parlamentarzystów chciałoby mieć biuro na parterze. O taki lokal jest jednak bardzo trudno
źródło: Shutterstock
Wielu parlamentarzystów chciałoby mieć biuro na parterze. O taki lokal jest jednak bardzo trudno

Miejskie lokale posłowie wynajmują po preferencyjnych stawkach. Najlepsze adresy są jednak zwykle niedostępne.

Parlamentarzyści na wynajem i prowadzenie biura dostają 14 tys. zł miesięcznie. Muszą za to opłacić czynsz, media, telefon, zatrudnić pracownika i pokryć koszty służbowych przejazdów (tzw. kilometrówka).

Lokale mogą wynajmować bez przetargu od gminy, mogą się o nie starać także na zasadach komercyjnych albo szukać na wolnym rynku. Wtedy jest oczywiście sporo drożej.

Dla przykładu na warszawskiej Woli, jak podaje Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy, czynsze za udostępniane posłom nieruchomości zaczynają się od 7 zł netto za mkw. (stawki dla parlamentarzystów są takie jak dla organizacji non profit). Gdyby lokal chcieć wynająć na zasadach komercyjnych (w przetargu lub konkursie), trzeba byłoby zapłacić co najmniej kilkadziesiąt zł za metr. Czynsze za najlepsze nieruchomości sięgają nawet 200 zł za mkw.

Strefy i kolejki

Na biura poselskie i senatorskie oraz siedziby partii politycznych wynajęte są 34 lokale ze śródmiejskiego zasobu komunalnego w Warszawie.

Nieruchomości – m.in. przy ul. Wiejskiej, Pięknej, Koszykowej, Nowy Świat i pl. J.H. Dąbrowskiego – zajmują jeszcze parlamentarzyści poprzedniej kadencji. Większość lokali, jak informuje Jakub Leduchowski, rzecznik urzędu, mieści się na wyższych kondygnacjach budynków. Stawka najmu to 20 zł za mkw. plus VAT.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11504

Wydanie: 11504

Spis treści

Reklama

Kultura

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament