Wiek srebrny Rzeczypospolitej
Prof. Wojciech Fałkowski | Wazowie chcieli być Europejczykami i byli nimi, jak pokazuje nasza wystawa – mówi dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Nowa wystawa na Zamku Królewskim nie ustępuje rozmachem wcześniejszemu pokazowi „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku", ale porusza znacznie szerszy krąg tematów.
To kolosalne zamierzenie, które wieńczy Rok Wazowski. To także pierwsza wystawa, która pokazuje całokształt dokonań państwa pod rządami trzech władców: Zygmunta III Wazy, Władysława IV i Jana Kazimierza. Mówi o monarchii, terytorium, wojskowości, administracji, kulturze politycznej, całej cywilizacji tego okresu. Poznajemy dzięki niej, jak państwo funkcjonowało pod rządami dynastii Wazów, która przynosiła obce wzory i zupełnie inne spojrzenie na sprawy państwowe oraz miejsce króla w strukturze monarchii, niż to było przyjęte w kulturze politycznej Rzeczypospolitej.
Mimo że Zygmunt III Waza był synem szwedzkiego monarchy, a królem polskim został w 1587 roku w wyniku elekcji, był też potomkiem Jagiellonów. Jego matka Katarzyna Jagiellonka była córką Zygmunta Starego. Tradycje polskie nie były mu więc chyba obce?
Związki krwi z Jagiellonami pomogły Zygmuntowi III wygrać elekcję. Ale choć widziano w nim tutejszego, szczycącego się rodowymi związkami z tronem polskim, nie było to tożsame z jego pojmowaniem władzy, praktyką i obyczajem. W Polsce panowała wówczas silna demokracja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta