Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak Warszawa stała się stolicą

08 listopada 2019 |
 Pokój Marmurowy, stan obecny
źródło: materiały prasowe
Pokój Marmurowy, stan obecny

W chwili elekcji Zygmunta Wazy w Zamku w Warszawie rezydowała wdowa po Stefanie Batorym Anna Jagiellonka, ciotka elekta. On sam prosto ze Szwecji pojechał do Krakowa, gdzie odbył koronację i rezydował półtora roku. Do Warszawy przyjechał na sejm 1589 r. Od tego czasu wraz z dworem i rodziną bywał tu praktycznie co rok.

Uciążliwości ciągłych sejmowych podróży między Krakowem a Warszawą, śmierć Anny Jagiellonki i problemy z utrzymaniem władzy w Szwecji przesądziły o przeniesieniu się dworu do Warszawy na stałe, a za tym idzie – i o rozbudowie Zamku. Zasadnicze prace ruszyły w 1600 r. Król w swej nieukończonej jeszcze północnej rezydencji zamieszkał dwa lata później.

Od tego czasu Warszawa stała się de facto stolicą Rzeczypospolitej, przy zachowaniu tytułu (Sedes Regni Poloniae) i części stołecznych funkcji przez Kraków (miejsce koronacji, sejmów koronacyjnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11504

Wydanie: 11504

Spis treści

Reklama

Kultura

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament