Artystyczne pasje władców
Dr Artur Badach | Zygmunt III malował obrazy, a Władysław IV zbudował profesjonalną salę teatralną – przypomina kurator Ośrodka Sztuki na Zamku Królewskim.
Co było inspiracją Roku Wazowskiego, który Zamek świętuje przez cały 2019 rok?
Idea Roku Wazowskiego zrodziła się z oczywistych powodów, gdyż obchodzimy okrągłą rocznicę 400-lecia ukończenia przez Wazów budowy gmachu w kształcie pięcioboku z wieżą zegarową, czyli takim, w jakim dziś go znamy. Jej zakończenie nastąpiło dokładnie w 1619 roku. Cały kalendarz 2019 roku mamy więc wypełniony cyklicznymi wydarzeniami. Są to wystawy: „Król się żeni! Rolka sztokholmska – skarb Zamku Królewskiego", „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku", „Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach", „36 x Rembrandt" czy najnowsza „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie –sztuka", pokazująca epokę wazowską w możliwie szerokim kontekście. A także sesje naukowe i popularnonaukowe, wykłady, koncerty, spektakle, różnego rodzaju imprezy oświatowe dla dorosłych i dzieci.
Czego nowego dowiedzieliśmy się o Wazach?
Dzięki tej mnogości wydarzeń oraz liczbie pozyskanych na wystawy dzieł, które nie były wcześniej na Zamku pokazywane, dowiedzieliśmy się, na jak szeroką skalę kulturalny i artystyczny mecenat Wazów był zakrojony. Wazowie byli prawdziwymi miłośnikami sztuk. Zygmunt III nawet sam podejmował się wykonania dzieł sztuki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta