Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

25. dzień miesiąca to już nie tylko VAT

15 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Michał Sawicki Rudolf Michałkiewicz

Niecałe dwa tygodnie dzielą przedsiębiorców od terminu złożenia pierwszej informacji dotyczącej wprowadzonych na rynek napojów z dodatkiem substancji słodzących oraz obliczenia i uiszczenia opłaty cukrowej za styczeń.

Obowiązek ten wynika z regulacji dotyczących opłaty od środków spożywczych (potocznie zwanej opłatą cukrową), wprowadzonych z nowym rokiem do ustawy o zdrowiu publicznym. Mimo że opłata obowiązuje dopiero od stycznia, to już w grudniu ubiegłego roku przedsiębiorcy powzięli pierwsze wątpliwości dotyczące między innymi objęcia opłatą nabytych zapasów. Efektem tych wątpliwości było różne tempo podnoszenia cen oferowanych napojów przez poszczególne podmioty. Na tym jednak wątpliwości związane z nowymi regulacjami się nie kończą.

Podstawowe informacje i stawki

Przypomnijmy co wynika z przepisów wprowadzonych 1 stycznia 2021 r. Daniną cukrową objęte zostały wprowadzone na rynek napoje z dodatkiem cukrów, substancji słodzących, a także kofeiny i tauryny. Opłata uzależniona jest od ich ilości w 100 ml napoju, a wyjątki są przewidziane dla napojów, które zawierają określony skład, m.in. dla takich, w których udział soków owocowych, warzywnych lub mieszanych wynosi minimum 20 proc. Opłata składa się zasadniczo z dwóch elementów:

- części stałej w wysokości 50 groszy od napoju oraz

- opłaty zmiennej w wysokości 5 groszy za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju.

Dodatkowo, w przypadku tzw. napojów energetycznych, przedsiębiorcy mają do czynienia z trzecią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament