Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciężarówkami na nowych zasadach

15 lutego 2021 | Dodatek | Adam Woźniak
źródło: Rzeczpospolita
źródło: AdobeStock

Najważniejszą zmianą od początku 2021 r. jest powrót do kontroli granicznych i wprowadzenie nowych procedur celnych.

 

Wielka Brytania to jeden z kluczowych rynków dla polskich firm zajmujących się międzynarodowym transportem drogowym. Według danych organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska samochody ciężarowe z polską rejestracją wykonywały rocznie niemal pół miliona przewozów przez kanał La Manche. Brytyjski rynek był czwartym co do wielkości obsługiwanym przez polskich transportowców. Nic dziwnego, że kształt przepisów związanych z transportem do i z Wielkiej Brytanii ma dla nich kapitalne znaczenie.

Nie jest tak źle

– Przewoźnicy operujący na rynku brytyjskim musieli czekać kilka lat, aby dowiedzieć się, jakie będą ostateczne warunki wykonywania przewozów do tego kraju – stwierdza Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce (ZMPD). Zwraca uwagę, że unijno-brytyjskie porozumienie handlowe zostało wynegocjowane dopiero na siedem dni przed zakończeniem mijającego 31 grudnia 2020 r. okresu przejściowego wynikającego z umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Negatywne skutki tak krótkiego czasu na dostosowanie się do nowych uwarunkowań powiązanych z ograniczeniami powodowanymi skutkami pandemii Covid-19 do dziś są odczuwalne. – Jednak wstępna ocena porozumienia w zakresie warunków wykonywania działalności w transporcie drogowym jest pozytywna – stwierdzają przedstawiciele ZMPD.

Jednym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament