Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wpływ umowy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a UE na obrót towarowy

15 lutego 2021 | Dodatek | Marcela Mrowiec
W przypadku, gdy towar spełnia reguły pochodzenia wskazane w umowie UE – Wielka Brytania,  pochodzenie towarów należy udokumentować poprzez oświadczenie eksportera
źródło: Shutterstock
W przypadku, gdy towar spełnia reguły pochodzenia wskazane w umowie UE – Wielka Brytania, pochodzenie towarów należy udokumentować poprzez oświadczenie eksportera

1 stycznia 2021 r. stosunki handlowe z Wielką Brytanią uległy diametralnej zmianie. Od tego dnia na Wyspach przestały obowiązywać unijne przepisy podatkowe i celne.

 

1 stycznia 2021 r. stosunki handlowe z Wielką Brytanią uległy diametralnej zmianie. Od tego momentu w Wielkiej Brytanii przestały obowiązywać unijne przepisy podatkowe i celne.

Choć jeszcze w połowie grudnia 2020 r. wydawało się, że nastąpi tzw. twarde wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (tj. bez umowy handlowej zawartej pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską), 24 grudnia 2020 r. osiągnięto porozumienie dotyczące umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Umowa ta obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Niemniej musi jeszcze zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski. Tym samym umowa jest stosowana tymczasowo – do 28 lutego 2021 r., z możliwością przedłużenia jej stosowania.

Obrót towarowy

W kontekście obrotu towarowego należy wskazać, że przede wszystkim dzięki zawartej umowie handlowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament