Zmiany polityki rachunkowości wpływają na podatek bankowy
Podstawą opodatkowania w podatku bankowym powinna być wartość aktywów spółki wynikająca z zestawienia obrotów i sald, ale uwzględniająca zmianę polityki rachunkowości mającej skutek retrospektywny. W ten sposób będzie zapewniona nie tylko formalna, ale też materialna zgodność podatku bankowego z polityką rachunkowości.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 27 października 2020 r. (I SA/Gl 169/20; nieprawomocny).
Spółka dokonała retrospektywnej zmiany zasad rachunkowości, która objęła zarówno bieżący rok obrotowy, jak i wcześniejsze. Wskutek tych zmian doszło do zmniejszenia sumy wartości aktywów spółki. Podatnik nie korygował zestawienia obrotów i sald księgi głównej za poszczególne miesiące ani nie otwierał ponownie ksiąg rachunkowych.
Spółka zwróciła się do organu z wątpliwościami, czy jest uprawniona do skorygowania podstawy opodatkowania podatku bankowego za poszczególne miesiące roku obrotowego, w którym ujęto skutki zmiany zasad rachunkowości i ujawniono je w sprawozdaniu finansowym. Wskutek tego po stronie spółki powstałaby nadpłata w podatku bankowym za te okresy.
Zdaniem podatnika, powinien on skorygować podstawy opodatkowania podatkiem bankowym za poszczególne miesiące tak, aby wysokość aktywów na koniec poszczególnych miesięcy uwzględniała zmianę zasad rachunkowości. W ocenie podatnika, taka korekta powinna zostać dokonana wstecz - za poszczególne, pierwotne okresy rozliczeniowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta