Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany polityki rachunkowości wpływają na podatek bankowy

15 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Kinga Piotrowska

Podstawą opodatkowania w podatku bankowym powinna być wartość aktywów spółki wynikająca z zestawienia obrotów i sald, ale uwzględniająca zmianę polityki rachunkowości mającej skutek retrospektywny. W ten sposób będzie zapewniona nie tylko formalna, ale też materialna zgodność podatku bankowego z polityką rachunkowości.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 27 października 2020 r. (I SA/Gl 169/20; nieprawomocny).

Spółka dokonała retrospektywnej zmiany zasad rachunkowości, która objęła zarówno bieżący rok obrotowy, jak i wcześniejsze. Wskutek tych zmian doszło do zmniejszenia sumy wartości aktywów spółki. Podatnik nie korygował zestawienia obrotów i sald księgi głównej za poszczególne miesiące ani nie otwierał ponownie ksiąg rachunkowych.

Spółka zwróciła się do organu z wątpliwościami, czy jest uprawniona do skorygowania podstawy opodatkowania podatku bankowego za poszczególne miesiące roku obrotowego, w którym ujęto skutki zmiany zasad rachunkowości i ujawniono je w sprawozdaniu finansowym. Wskutek tego po stronie spółki powstałaby nadpłata w podatku bankowym za te okresy.

Zdaniem podatnika, powinien on skorygować podstawy opodatkowania podatkiem bankowym za poszczególne miesiące tak, aby wysokość aktywów na koniec poszczególnych miesięcy uwzględniała zmianę zasad rachunkowości. W ocenie podatnika, taka korekta powinna zostać dokonana wstecz - za poszczególne, pierwotne okresy rozliczeniowe....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament