Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetargi rządowe na nowych zasadach

15 lutego 2021 | Dodatek | Jacek Strzelecki

Brexit nie zamknął dla unijnych i brytyjskich firm zamówień publicznych, a jedynie wprowadził je w inne ramy prawne i na inny poziom konkurowania. Zdaniem ekspertów na lepszy.

 

Od 1 stycznia 2021 r. podstawą wzajemnych zobowiązań między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi oraz Zjednoczonym Królestwem jest umowa o handlu i współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem (EU-UK Trade and Cooperation Agreement, w skrócie umowa TCA). To w niej zawarte są postanowienia w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych. Ponadto Wielka Brytania podjęła działania mające na celu przystąpienie do porozumienia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie zamówień rządowych (porozumienie GPA).

Stare a nowe

Dobrą wiadomością dla wszystkich unijnych przedsiębiorstw, w tym rzecz jasna polskich, jest to, że przetargi publiczne ogłoszone i wszczęte przed upływem okresu przejściowego (który skończył się 31 grudnia 2020 r.) objęte są przepisami umowy o wyjściu UK z UE, która weszła w życie 1 lutego 2020 r., a która gwarantuje niedyskryminowanie. Ten stan potwierdza umowa TCA. Ponadto szczegółowe wyjaśnienie tej sprawy zawarto w nocie Komisji Europejskiej „Notice to stakeholders withdrawal of the United Kingdom and EU rules in the field of...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament