Kiedy dostosowanie ceny jest korektą cen transferowych
Podatnik ma obowiązek stosowania cen rynkowych w ciągu roku. Jest to jeden z warunków zaliczenia korekty, zarówno in plus, jak i in minus, do przychodów/kosztów podatkowych.
Korekty cen transferowych (z ang. transfer pricing adjustments) są mechanizmem stosowanym w rozliczeniach pomiędzy podmiotami powiązanymi.
W praktyce gospodarczej mogą wystąpić sytuacje, w których poziom ceny transferowej w trakcie roku ulega modyfikacjom, w efekcie powodując odchylenia pomiędzy zrealizowanym poziomem rentowności podmiotu powiązanego a rynkowym poziomem rentowności, wynikającym z analizy porównawczej. Korekty cen transferowych są stosowane w rozliczeniach wewnątrzgrupowych i mają na celu dostosowanie ceny transferowej do warunków rynkowych, np. poprzez skorygowanie cen towarów czy usług bądź przychodów/kosztów podatnika.
Korekty cen transferowych są coraz powszechniej dokonywane przez podmioty powiązane. Z ich stosowaniem wiąże się jednak wiele wątpliwości, wynikających m.in. z niewielkiej praktyki w tym zakresie, zarówno po stronie organów podatkowych, jak i samych podatników.
Niepewność przed
2019 r.
Do końca 2018 r., w związku z brakiem regulacji w zakresie korekt cen transferowych w polskich przepisach podatkowych, przeprowadzanie korekt cen transferowych budziło wiele wątpliwości. Możliwość dokonywania tego rodzaju korekt przewidują Wytyczne OECD w sprawie Przedsiębiorstw Wielonarodowych i Administracji Podatkowych, jednak w polskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta