Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy dostosowanie ceny jest korektą cen transferowych

15 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Karolina Stupak, Martyna Filipiak

Podatnik ma obowiązek stosowania cen rynkowych w ciągu roku. Jest to jeden z warunków zaliczenia korekty, zarówno in plus, jak i in minus, do przychodów/kosztów podatkowych.

Korekty cen transferowych (z ang. transfer pricing adjustments) są mechanizmem stosowanym w rozliczeniach pomiędzy podmiotami powiązanymi.

W praktyce gospodarczej mogą wystąpić sytuacje, w których poziom ceny transferowej w trakcie roku ulega modyfikacjom, w efekcie powodując odchylenia pomiędzy zrealizowanym poziomem rentowności podmiotu powiązanego a rynkowym poziomem rentowności, wynikającym z analizy porównawczej. Korekty cen transferowych są stosowane w rozliczeniach wewnątrzgrupowych i mają na celu dostosowanie ceny transferowej do warunków rynkowych, np. poprzez skorygowanie cen towarów czy usług bądź przychodów/kosztów podatnika.

Korekty cen transferowych są coraz powszechniej dokonywane przez podmioty powiązane. Z ich stosowaniem wiąże się jednak wiele wątpliwości, wynikających m.in. z niewielkiej praktyki w tym zakresie, zarówno po stronie organów podatkowych, jak i samych podatników.

Niepewność przed

2019 r.

Do końca 2018 r., w związku z brakiem regulacji w zakresie korekt cen transferowych w polskich przepisach podatkowych, przeprowadzanie korekt cen transferowych budziło wiele wątpliwości. Możliwość dokonywania tego rodzaju korekt przewidują Wytyczne OECD w sprawie Przedsiębiorstw Wielonarodowych i Administracji Podatkowych, jednak w polskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament