Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znaki towarowe, wzory przemysłowe i patenty po brexicie

15 lutego 2021 | Dodatek | Urszula Nowak

Przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące stosowania znaków towarowych, wzorów przemysłowych i patentów po zakończeniu okresu przejściowego w relacjach pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.

 

1 Co stanie się z posiadanymi przeze mnie prawami do znaków towarowych i wzorów wspólnotowych zarejestrowanych w UE po brexicie? Czy będą one nadal ważne?

Właścicielom praw własności intelektualnej zarejestrowanych w EUIPO przed 31 grudnia 2020 r. przyznano automatycznie nowe, równoważne prawa wyłączne na terytorium Wielkiej Brytanii, o ile nie skorzystali z opcji „opt-out" (rezygnacji z prawa). Zarejestrowane znaki towarowe i wzory przemysłowe są traktowane tak, jakby zostały zgłoszone i zarejestrowane zgodnie z prawem brytyjskim i posiadają taką sama datę zgłoszenia, rejestracji i datę pierwszeństwa (jeżeli było ono zastrzeżone) co prawa unijne. W przypadku znaków towarowych są także zarejestrowane dla takiego samego wykazu towarów i usług.

Nowe, równoważne prawa wyłączne trzeba odnawiać zgodnie z brytyjskim prawem. Mogą one być przedmiotem roszczeń w postępowaniach przed sądami brytyjskimi (np. IPEC) oraz podstawą sporów przed trybunałem Urzędu ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii (UKIPO), stanowić przedmiot obrotu oraz będzie można je licencjonować jako prawa krajowe.

Warto wspomnieć, że automatycznie przyznane równoważne brytyjskie znaki towarowe powinny być aktywnie używane na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Jednakże umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej określa pewne preferencyjne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament