Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda działalność będzie dopuszczalna

15 lutego 2021 | Dodatek | Paweł Rochowicz
źródło: Rzeczpospolita

Wiele usług wciąż można świadczyć Brytyjczykom bez ograniczeń, ale na Wyspy będzie można przyjeżdżać w interesach tylko na określony czas.

 

Dotychczas polsko-brytyjska współpraca usługowa rozwijała się bardzo dynamicznie. W latach 2015–2019 eksport polskich usług do Wielkiej Brytanii wzrósł aż o 75 proc., co dało temu krajowi drugą pozycję po Niemczech wśród naszych usługobiorców.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2019 roku polscy usługodawcy zainkasowali od klientów ze Zjednoczonego Królestwa przeszło 21,1 mld zł. Wolumen brytyjskich usług dla Polski rósł nieco wolniej, ale też osiągnął w 2019 roku znaczącą kwotę niemal 14 mld zł. Krótko mówiąc: dotychczas w handlu usługami Wielka Brytania była jednym z najważniejszych partnerów naszego kraju.

Szlaban na podróże

Czy taki stan utrzyma się po brexicie? Na razie wiadomo jedno: nie ma już pełnej swobody przepływu usług i kapitału, a to może się odbić na tych wynikach. Teoretycznie bowiem umowa unijno-brytyjska gwarantuje wzajemną „przyjazność" w tych sprawach, ale w szczegółach wygląda to już gorzej. Oto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament