Eksport żywności nie taki straszny
Od stycznia br. eksport z UE produktów rolno-spożywczych do Wielkiej Brytanii odbywa się na zasadzie wywozu do kraju trzeciego ze wszystkimi skutkami prawnymi i celnymi, choć są przewidziane ułatwienia w wymianie handlowej.
Od 1 stycznia 2021 r. na granicy Unii Europejskiej (UE) i Wielkiej Brytanii ustanowiono granicę celną. Znaczy to, że obrót produktami rolno-spożywczymi podlega kontroli granicznej celnej, sanitarnej i fitosanitarnej na podstawie brytyjskiego prawa oraz zgodnie z uniwersalnymi zasadami zawartymi w SPS Agreement (Agreement on the Application of Sanitary and Phytosanitary Measures), a ustalonymi przez Światową Organizację Handlu (WTO).
Kolejne zasady handlu, ale obowiązujące tylko pomiędzy UE a Wielką Brytanią, znajdują się w umowie o handlu i współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem (EU-UK Trade and Cooperation Agreement, w skrócie TCA). To ostatnie porozumienie – dla ułatwienia wymiany handlowej pomiędzy Unią a Wielką Brytanią – przewiduje bezcłowy reżim dla produktów spełniających reguły pochodzenia. Jak więc eksportować żywność za kanał La Manche?
Numer EORI tu i tam
Od początku br. Wielka Brytania to inny system celny oraz podatkowy. Wypływa z tego wniosek, że polskie przedsiębiorstwo zainteresowane eksportem na Wyspy musi posiadać numer w Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych EORI (Economic Operators Registration and Identification). Bez tego nie będzie możliwe dokonywanie odpraw celnych.
Numer EORI służy do identyfikacji osób (firm) w kontaktach z organami celnymi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta