Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksport żywności nie taki straszny

15 lutego 2021 | Dodatek | Jacek Strzelecki
źródło: Rzeczpospolita
Żywność, w tym przetworzone wyroby mięsne, stanowiła  w ostatnich latach niemal  20 proc. polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii
źródło: AdobeStock
Żywność, w tym przetworzone wyroby mięsne, stanowiła w ostatnich latach niemal 20 proc. polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii

Od stycznia br. eksport z UE produktów rolno-spożywczych do Wielkiej Brytanii odbywa się na zasadzie wywozu do kraju trzeciego ze wszystkimi skutkami prawnymi i celnymi, choć są przewidziane ułatwienia w wymianie handlowej.

 

Od 1 stycznia 2021 r. na granicy Unii Europejskiej (UE) i Wielkiej Brytanii ustanowiono granicę celną. Znaczy to, że obrót produktami rolno-spożywczymi podlega kontroli granicznej celnej, sanitarnej i fitosanitarnej na podstawie brytyjskiego prawa oraz zgodnie z uniwersalnymi zasadami zawartymi w SPS Agreement (Agreement on the Application of Sanitary and Phytosanitary Measures), a ustalonymi przez Światową Organizację Handlu (WTO).

Kolejne zasady handlu, ale obowiązujące tylko pomiędzy UE a Wielką Brytanią, znajdują się w umowie o handlu i współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem (EU-UK Trade and Cooperation Agreement, w skrócie TCA). To ostatnie porozumienie – dla ułatwienia wymiany handlowej pomiędzy Unią a Wielką Brytanią – przewiduje bezcłowy reżim dla produktów spełniających reguły pochodzenia. Jak więc eksportować żywność za kanał La Manche?

Numer EORI tu i tam

Od początku br. Wielka Brytania to inny system celny oraz podatkowy. Wypływa z tego wniosek, że polskie przedsiębiorstwo zainteresowane eksportem na Wyspy musi posiadać numer w Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych EORI (Economic Operators Registration and Identification). Bez tego nie będzie możliwe dokonywanie odpraw celnych.

Numer EORI służy do identyfikacji osób (firm) w kontaktach z organami celnymi na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament