Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Luki w systemie wsparcia najsłabszych łatają gminy

15 lutego 2021 | Życie Regionów | Katarzyna Wójcik
W wielu polskich miastach wolontariusze dostarczają seniorom zakupy
źródło: Shutterstock
W wielu polskich miastach wolontariusze dostarczają seniorom zakupy

Zwłaszcza na początku pandemii gminy same musiały organizować pomoc dla mieszkańców. Obciążeniem dla powiatów okazały się domy pomocy społecznej. Katarzyna Wójcik

 

Mimo pandemii liczba osób objętych pomocą społeczną nie rośnie. Na przykład w Krakowie w roku 2020 w porównaniu z 2019 r. łączna liczba rodzin otrzymujących wsparcie nawet spadła (z 15 414 do 14 268). Covid uderzył w najsłabszych – najczęściej pogorszyła się sytuacja osób już objętych wsparciem.

– 68 proc. pracowników socjalnych uważa, że pandemia pogorszyła sytuację ich podopiecznych. Potracili dochody, zwłaszcza ci zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych. Więcej jest też przemocy i konfliktów. Podopieczni częściej wymagają wsparcia psychologicznego – zauważa Paweł Maczyński z Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Przybywa bezrobotnych

Nie przybywa osób objętych pomocą na stałe, rośnie liczba świadczeniobiorców pobierających zasiłek okresowy. Można go przyznać ze względu na trudną sytuację życiową: długotrwałą chorobę, niepełnosprawność lub bezrobocie. Wsparcie nie jest duże – osoba samotnie gospodarująca może otrzymać do 418 zł miesięcznie. – W 2019 r. z pomocy w naszym mieście z tego tytułu skorzystało 5636 rodzin, a w 2020 r. 5916 rodzin. Wzrost w największym stopniu wynika z bezrobocia – mówi Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta w Krakowie.

Podobnie sytuacja wygląda w mniejszych miastach,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament