Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksport towarów przez podmiot z siedzibą poza UE

15 lutego 2021 | Dodatek | Jonasz Skrzypkowski

Osoba nieposiadająca siedziby statutowej lub głównej na obszarze celnym UE nie może być eksporterem.

 

Brexit oznacza nie tylko zmianę klasyfikacji i dodatkowe obciążenia związane z obrotem handlowym pomiędzy EU a UK, ale ma także istotny wpływ na wywóz towarów poza UE w ramach eksportu do innych krajów niż Wielka Brytania. Przed nowymi wyzwaniami stanęli przedsiębiorcy z siedzibą w Wielkiej Brytanii, którzy dokonywali eksportu z terytorium UE, np. z Polski do Rosji.

W praktyce dla tysięcy eksporterów z Wielkiej Brytanii oznaczało to konieczność zmiany modelu działalności. Dotychczas, korzystając z dobrodziejstw unijnego członkostwa i dostępu do wspólnego rynku, mogli zasadniczo eksportować towary bez przeszkód z każdego kraju UE. Natomiast wraz z wybiciem północy z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021 r. dla wielu z nich faktycznie taka możliwość przestała istnieć. Nawet z powodu tak pragmatycznej kwestii jako wygaśnięcie numerów EORI z prefixem brytyjskim, które przestawały być akceptowane przez system celny. W celu dokonywania zgłoszeń celnych koniecznie było uzyskanie EORI w którymś z krajów UE – co w Polsce wydłużyło się z kilku dni do nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament