Warunki przepływu towarów między Polską a Wielką Brytanią
Umowa o handlu i współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem to najnowocześniejsza umowa o wolnym handlu, która nie dość, że znosi cła i kontyngenty taryfowe, to jednocześnie obliguje obie strony do regularnego jej przeglądu, tak aby handel towarami i świadczenie usług przebiegały bez żadnych tarć.
Od stycznia br. przepływ towarów i usług pomiędzy Unią Europejską (UE) a Wielką Brytanią (UK) odbywa się na podstawie zasad opisanych w umowie o handlu i współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem (dalej: umowa EU–UK), która reguluje całą tę sferę. Choć ten dokument stanowi, że od chwili jego wejścia w życie UE i UK to oddzielne byty gospodarcze i handlowe, tak zwane kraje trzecie, to w umowie zapisano jednocześnie dla przedsiębiorstw po obu stronach szereg wolności biznesowych i handlowych, które mają łagodzić dokonaną zmianę „wszystkiego", tak aby „wszystko" szybko wróciło na utarte ścieżki.
Główne zasady handlu
Umowa już na wstępie stanowi, że handel towarami między UE a UK będzie osadzony w liberalizmie. Dotyczy to nie tylko sprzedaży towarów i usług, ale także tranzytu trasami najbardziej dogodnymi dla tranzytu międzynarodowego, na potrzeby ruchu tranzytowego na terytorium lub z terytorium UE lub UK lub dowolnego innego państwa trzeciego.
Bezwzględną zasadą jest, że cła na wszystkie towary pochodzące z terytorium czy to Unii Europejskiej czy Wielkiej Brytanii, są zakazane. Ponadto nie może być wprowadzony nakaz przyjmowania i utrzymywania ceł, podatków ani innych opłat dowolnego rodzaju nakładanych na wywóz towaru lub w związku z tym wywozem. Taki sam zakaz odnosi się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta