Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warunki przepływu towarów między Polską a Wielką Brytanią

15 lutego 2021 | Dodatek | Jacek Strzelecki
W 2019 r. eksport srebra stanowił 4 proc. ogółu eksportu towarów z Polski do Wielkiej Brytanii
źródło: AdobeStock
W 2019 r. eksport srebra stanowił 4 proc. ogółu eksportu towarów z Polski do Wielkiej Brytanii

Umowa o handlu i współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem to najnowocześniejsza umowa o wolnym handlu, która nie dość, że znosi cła i kontyngenty taryfowe, to jednocześnie obliguje obie strony do regularnego jej przeglądu, tak aby handel towarami i świadczenie usług przebiegały bez żadnych tarć.

 

Od stycznia br. przepływ towarów i usług pomiędzy Unią Europejską (UE) a Wielką Brytanią (UK) odbywa się na podstawie zasad opisanych w umowie o handlu i współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem (dalej: umowa EU–UK), która reguluje całą tę sferę. Choć ten dokument stanowi, że od chwili jego wejścia w życie UE i UK to oddzielne byty gospodarcze i handlowe, tak zwane kraje trzecie, to w umowie zapisano jednocześnie dla przedsiębiorstw po obu stronach szereg wolności biznesowych i handlowych, które mają łagodzić dokonaną zmianę „wszystkiego", tak aby „wszystko" szybko wróciło na utarte ścieżki.

Główne zasady handlu

Umowa już na wstępie stanowi, że handel towarami między UE a UK będzie osadzony w liberalizmie. Dotyczy to nie tylko sprzedaży towarów i usług, ale także tranzytu trasami najbardziej dogodnymi dla tranzytu międzynarodowego, na potrzeby ruchu tranzytowego na terytorium lub z terytorium UE lub UK lub dowolnego innego państwa trzeciego.

Bezwzględną zasadą jest, że cła na wszystkie towary pochodzące z terytorium czy to Unii Europejskiej czy Wielkiej Brytanii, są zakazane. Ponadto nie może być wprowadzony nakaz przyjmowania i utrzymywania ceł, podatków ani innych opłat dowolnego rodzaju nakładanych na wywóz towaru lub w związku z tym wywozem. Taki sam zakaz odnosi się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament