Oznakowanie UKCA zamiast CE
Do końca br. oznakowanie CE w Wielkiej Brytanii obowiązuje na zasadzie przejściowej. Od roku 2022 przestanie być uznawane, a jego miejsce ostatecznie zastąpi na stałe nowy znak.
Polscy przedsiębiorcy eksportujący na rynek brytyjski mają zaledwie 11 miesięcy na dostosowanie się do nowych wymogów. W przeciwnym razie ich produkty nie będą mogły być tam sprzedawane.
Skutkiem wyjścia Zjednoczonego Królestwa (UK) z Unii Europejskiej jest również zmiana w oznaczeniach zgodności, czyli spełnianiu przez produkt wymogów dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Od 1 stycznia 2021 r. brytyjski rząd wprowadził znak UKCA (UK Conformity Assessment), który zastąpił unijny znak CE (Conformité Européenne). To nowe oznaczenie jest wymagane dla produktów wprowadzanych do obrotu w Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii i Szkocji). Ma on zastosowanie do większości towarów, które wcześniej wymagały oznakowania CE. UKCA nie ma zastosowania do towarów wprowadzanych do obrotu w Irlandii Północnej. Tam nadal wymagane jest oznakowanie CE lub UKNI.
Do jakich produktów?
Znak UKCA ma zastosowanie do większości towarów, które wcześniej wymagały oznakowania CE. Ponadto,oznaczenie to wymagane jest również do produktów w aerozolu, dla których do 31 grudnia 2020 r. wymagane było oznaczenie tzw. odwrotny epsilon (ang. reverse epsilon).
Choć z informacji brytyjskiego rządu wynika, że zasadnicze wymagania techniczne (ang. essential...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta