Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oznakowanie UKCA zamiast CE

15 lutego 2021 | Dodatek | Jacek Strzelecki
Znak CE (Conformité Européenne) jest przejściowo honorowany przez Wielką Brytanię do końca bieżącego roku, a w przypadku wyrobów medycznych okres ten będzie nawet dłuższy
źródło: Shutterstock
Znak CE (Conformité Européenne) jest przejściowo honorowany przez Wielką Brytanię do końca bieżącego roku, a w przypadku wyrobów medycznych okres ten będzie nawet dłuższy

Do końca br. oznakowanie CE w Wielkiej Brytanii obowiązuje na zasadzie przejściowej. Od roku 2022 przestanie być uznawane, a jego miejsce ostatecznie zastąpi na stałe nowy znak.

 

Polscy przedsiębiorcy eksportujący na rynek brytyjski mają zaledwie 11 miesięcy na dostosowanie się do nowych wymogów. W przeciwnym razie ich produkty nie będą mogły być tam sprzedawane.

Skutkiem wyjścia Zjednoczonego Królestwa (UK) z Unii Europejskiej jest również zmiana w oznaczeniach zgodności, czyli spełnianiu przez produkt wymogów dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Od 1 stycznia 2021 r. brytyjski rząd wprowadził znak UKCA (UK Conformity Assessment), który zastąpił unijny znak CE (Conformité Européenne). To nowe oznaczenie jest wymagane dla produktów wprowadzanych do obrotu w Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii i Szkocji). Ma on zastosowanie do większości towarów, które wcześniej wymagały oznakowania CE. UKCA nie ma zastosowania do towarów wprowadzanych do obrotu w Irlandii Północnej. Tam nadal wymagane jest oznakowanie CE lub UKNI.

Do jakich produktów?

Znak UKCA ma zastosowanie do większości towarów, które wcześniej wymagały oznakowania CE. Ponadto,oznaczenie to wymagane jest również do produktów w aerozolu, dla których do 31 grudnia 2020 r. wymagane było oznaczenie tzw. odwrotny epsilon (ang. reverse epsilon).

Choć z informacji brytyjskiego rządu wynika, że zasadnicze wymagania techniczne (ang. essential...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament