Koniec podatkowej i proceduralnej równości
Po brexicie Brytyjczykom trudniej kupić grunty i budynki w Polsce, a Polakom w Wielkiej Brytanii.
Rozstanie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską spowodowało pojawienie się barier dla zakupu nieruchomości. Są one różne – podatkowe i administracyjne. Unijno-brytyjska umowa handlowa o nich milczy. Pojawiły się niezależnie od niej. Głównie w wyniku tego, że Wielka Brytania stała się krajem trzecim, pozaunijnym.
Kara dla nierezydentów
Władze brytyjskie w wyniku brexitu uwolniły się od stosowania zasady niedyskryminacji podatkowej obywateli i firm z innych krajów Wspólnoty. Dlatego jeszcze przy okazji konstruowania budżetu na 2018 r. brytyjskie władze głosiły plan podwyższenia podatku od zakupu nieruchomości dla osób i firm, które nie mają miejsca zamieszkania ani siedziby w Zjednoczonym Królestwie. Chodzi o podatek Stamp Duty Land Tax (SLDT).
Od kwietnia 2021 r. stawki SLDT będą wyższe o 2 pkt proc. dla nierezydentów w stosunku do osób zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie. I choć w różnych częściach Wielkiej Brytanii stawki tego podatku są różne, to wszędzie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta