Jak rozliczyć nieodpłatne udostępnienie pracownikowi pojazdu służbowego
W razie udostępnienia auta pracownikowi bez pobrania za to wynagrodzenia nie stosuje się przepisów dotyczących miejsca opodatkowania przy wynajmie środków transportu. Nie mamy wtedy bowiem do czynienia z obowiązkiem zapłaty czynszu.
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 20 stycznia 2021 r. w sprawie C 288/19 (QM).
Stan faktyczny
Spółka QM zarządzająca funduszem inwestycyjnym z siedzibą w Luksemburgu udostępniła dwa pojazdy na rzecz dwóch pracowników, którzy wykonują swoją działalność w Luksemburgu i mają miejsce zamieszkania w Niemczech. Pojazdy te są używane do celów zawodowych i prywatnych.
W latach 2013 i 2014 owo udostępnienie zostało dokonane w odniesieniu do jednego z tych pracowników nieodpłatnie, natomiast w przypadku drugiego z nich spółka QM potrąciła w zamian za to z jego wynagrodzenia kwotę 5688 EUR rocznie.
QM podlega uproszczonej procedurze opodatkowania w Luksemburgu. W tym państwie członkowskim udostępnienie obu pojazdów nie podlegało VAT ani nie dawało prawa do odliczenia VAT naliczonego od tych dwóch pojazdów.
W listopadzie 2014 r. spółka QM zarejestrowała się w Niemczech dla celów VAT. W 2015 r. zgłosiła w deklaracjach dotyczących VAT, w odniesieniu do udostępnienia tych pojazdów, inne świadczenia podlegające opodatkowaniu. Deklaracje te zostały przyjęte przez organ podatkowy, jednak spółka QM wniosła odwołanie na decyzje o opodatkowaniu dotyczące tych deklaracji. Odwołanie to zostało oddalone przez organ podatkowy.
Następnie spółka QM...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta