Sztuczna inteligencja coraz częściej wybiera kandydatów do pracy
Nowe technologie szybko zwiększają swój udział w rekrutacji. Zautomatyzowane systemy IT wyszukują potencjalnych pracowników na portalach społecznościowych i wyręczają łowców głów we wstępnej selekcji CV.
Gdy amerykańska dziennikarka Andrea Murad starała się niedawno o pracę, zamiast telefonu od rekrutera dostała mailowe zaproszenie do wypełnienia internetowego testu w formie serii gier online. Na tej podstawie system sztucznej inteligencji (AI) ocenił jej osobowość i zdolności poznawcze – na tyle dobrze, że zaprosił ją na spotkanie w firmie.
O ile testy kompetencyjne nie są nowością w rekrutacji, o tyle ostatnio (szczególnie po wybuchu pandemii) coraz częściej stają się kluczowym, a niekiedy głównym narzędziem selekcji kandydatów. Tym bardziej że proces rekrutacji i tak przeniósł się w dużej mierze do sieci, bo rozmowy kwalifikacyjne też często odbywają się w formie wideokonferencji.
Bonifacy z koparką
Na razie wirtualne rozmowy kwalifikacyjne odbywają się zwykle z żywym rekruterem, ale to systemy AI coraz częściej analizują ich nagrane wypowiedzi, oceniając poziom dopasowania do potrzeb i kultury organizacyjnej firmy. Rozwiązania sztucznej inteligencji mają też coraz większe znaczenie w rozwijanych od lat ATS, czyli zautomatyzowanych systemach do zarządzania rekrutacją online.
ATS ułatwiają łowcom głów gromadzenie i porządkowanie CV, usprawniają kontakt z kandydatami, a coraz częściej pomagają też w ich selekcji.
Po takie rozwiązania sięgają już nie tylko niemal wszystkie duże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta