Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kary dla przedsiębiorców z branży odpadowej

17 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Aleksander Czech

23 września wejdzie w życie nowelizacja przepisów z zakresu gospodarki odpadami. Wprowadza ona liczne zmiany, w tym dotyczące sankcji za niedozwolone działania bądź zaniechania.

 

Od 23 września br. za sprawą nowelizacji z 11 sierpnia 2021 r. (patrz podstawa prawna) rozszerzony zostanie katalog tzw. deliktów administracyjnych zawarty w art. 194 ust. 1 ustawy o odpadach. Przesłanką zastosowania wobec przedsiębiorców administracyjnej kary pieniężnej stanie się dodatkowo przesłanka zlecania wykonywania obowiązku gospodarowania odpadami podmiotom, które nie uzyskały wymaganych decyzji lub wymaganego wpisu do rejestru. Bardziej dolegliwe sankcje będzie można stosować również wobec podmiotów, które nie prowadzą ewidencji odpadów albo prowadzą tę ewidencję w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym. Tego rodzaju praktyki również w dotychczasowym stanie prawnym były zakazane. Stanowiły - zgodnie z art. 175 i art. 180 ustawy o odpadach - wykroczenia, za które ustawodawca przewidział karę grzywny (w przypadku zlecania podmiotom nieuprawionym – również karę aresztu, lecz w praktyce niestosowaną). Wprowadzenie za ww. delikty administracyjnej kary pieniężnej spowodowało zatem uchylenie dotychczasowych sankcji o charakterze karnym.

Wystarczy błąd rachunkowy

Wejście w życie wskazanych przepisów wiąże się ze wzrostem dolegliwości finansowych na jakie mogą być narażeni przedsiębiorcy. Przypomnijmy, że zgodnie z kodeksem wykroczeń górna granica kary grzywny wynosi co do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament