Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Japońskie zwycięstwo po klęsce

17 września 2021 | Rzecz o historii | Hubert Kozieł
Tysiące młodych Indonezyjczyków na wiecu poparcia dla Sukarno. Dżakarta, 10 listopada 1945 r.
źródło: AP/East News
Tysiące młodych Indonezyjczyków na wiecu poparcia dla Sukarno. Dżakarta, 10 listopada 1945 r.
Oficerowie z Birmańskiej Armii Narodowej w japońskich mundurach
źródło: Wikipedia
Oficerowie z Birmańskiej Armii Narodowej w japońskich mundurach

Imperialna Japonia zrealizowała w czasie II wojny światowej jeden ważny cel strategiczny: wypchnęła europejskie mocarstwa kolonialne z Azji.

Jesienią 1945 r. Japonia sprawiała wrażenie kraju zmiażdżonego przez walec historii. Jej miasta i przemysł leżały w gruzach, a populacja głodowała. Zamorskie posiadłości zostały utracone, a w kraju urządzali się amerykańscy okupanci. Resztki floty leżały na dnie basenów portowych, a wyżsi dowódcy i politycy oczekiwali na procesy. Nawet los cesarza był niepewny. Kraj miał totalnie zszarganą opinię ze względu na bezmiar zbrodni, jakich się dopuścił w czasie wojny na innych narodach.

Po 75 latach od kapitulacji Japonii można jednak odnieść wrażenie, że tamtej klęski nigdy nie było. Kraj Kwitnącej Wiśni to państwo bezpieczne i dostatnie, jedna z największych potęg gospodarczych świata, która podbija światową popkulturę. Co więcej, Japonia jest pozytywnie postrzegana w wielu krajach, które w trakcie wojny brutalnie okupowała. Poza Chinami, obiema Koreami i Filipinami, państwa azjatyckie dosyć słabo akcentują okres okupacji japońskiej w swoich politykach historycznych. Czy to tylko efekt kuszenia przez japoński dobrobyt i kulturę? W tokijskim „rewizjonistycznym" muzeum wojennym Yushukan (prowadzonym przy Świątyni Yasakuni, w której czci się wszystkich poległych żołnierzy cesarza jako bogów) ekspozycja poświęcona „Wielkiej wojnie w Azji Wschodniej" kończy się przesłaniem mówiącym, że Japonia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament