Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo nowych technologii Sprawa DABUS. Czy sztuczna inteligencja może być wynalazcą?

17 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Mateusz Hyży
Zamykany pojemnik na żywność Źródło:  AI system 'should be recognised as inventor' – BBC News
źródło: Rzeczpospolita
Zamykany pojemnik na żywność Źródło: AI system 'should be recognised as inventor' – BBC News

Sztuczna inteligencja uznawana jest przez niektóre organy patentowe i sądy za twórcę. Ale tylko człowiek może być właścicielem patentu i czerpać korzyści z wynalazków, których autorem jest sztuczna inteligencja.

DABUS, czyli Device for the Autonomous Bootstrapping of Unified Sentience jest systemem sztucznej inteligencji stworzonym przez Stephena Thalera, programistę i dyrektora generalnego firmy Imagination Engines. DABUS wykorzystywany jest przez swojego twórcę głównie w celach badawczych, dla odkrywania granic autonomiczności sztucznej inteligencji. Zdaniem Thalera, DABUS samodzielnie rozwija swoje pomysły, a nawet posiada zdolność odczuwania.

Wynalazca – osoba fizyczna

W związku z działalnością DABUS, powstają innowacyjne wynalazki. Przykładem może być zamykany pojemnik na żywność (>patrz rysunek), którego kształt wyznaczony jest przez zasady geometrii fraktalnej. Taki sposób budowy pojemnika powoduje, że lepiej utrzymuje temperaturę przechowywanych w nim produktów. Poza tym, ustrukturyzowany kształt powoduje, że pojemniki ściśle do siebie przylegają, co ułatwia bezpieczny i ekonomiczny transport. Te okoliczności spowodowały konieczność zastrzeżenia projektu, tak aby uniemożliwić jego nieuprawnione kopiowanie i wykorzystywanie.

Stephen Thaler poszukiwał ochrony patentowej wynalazku stworzonego przez DABUS przed urzędami ds. własności intelektualnej m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a także przed Europejską Organizacją Patentową. W każdej z tych jurysdykcji pytanie brzmiało, czy ustawy regulujące kwestie udzielania patentów mogą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament