Prawo nowych technologii Sprawa DABUS. Czy sztuczna inteligencja może być wynalazcą?
Sztuczna inteligencja uznawana jest przez niektóre organy patentowe i sądy za twórcę. Ale tylko człowiek może być właścicielem patentu i czerpać korzyści z wynalazków, których autorem jest sztuczna inteligencja.
DABUS, czyli Device for the Autonomous Bootstrapping of Unified Sentience jest systemem sztucznej inteligencji stworzonym przez Stephena Thalera, programistę i dyrektora generalnego firmy Imagination Engines. DABUS wykorzystywany jest przez swojego twórcę głównie w celach badawczych, dla odkrywania granic autonomiczności sztucznej inteligencji. Zdaniem Thalera, DABUS samodzielnie rozwija swoje pomysły, a nawet posiada zdolność odczuwania.
Wynalazca – osoba fizyczna
W związku z działalnością DABUS, powstają innowacyjne wynalazki. Przykładem może być zamykany pojemnik na żywność (>patrz rysunek), którego kształt wyznaczony jest przez zasady geometrii fraktalnej. Taki sposób budowy pojemnika powoduje, że lepiej utrzymuje temperaturę przechowywanych w nim produktów. Poza tym, ustrukturyzowany kształt powoduje, że pojemniki ściśle do siebie przylegają, co ułatwia bezpieczny i ekonomiczny transport. Te okoliczności spowodowały konieczność zastrzeżenia projektu, tak aby uniemożliwić jego nieuprawnione kopiowanie i wykorzystywanie.
Stephen Thaler poszukiwał ochrony patentowej wynalazku stworzonego przez DABUS przed urzędami ds. własności intelektualnej m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a także przed Europejską Organizacją Patentową. W każdej z tych jurysdykcji pytanie brzmiało, czy ustawy regulujące kwestie udzielania patentów mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta