Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inny 17 września

17 września 2021 | Rzecz o historii | PAWEŁ ŁEPKOWSKI
źródło: Shutterstock

Nie, tym razem nie chcę znowu pisać o 17 września 1939 r., o sowieckiej napaści na Polskę, o ucieczce naszych przywódców, o zdradzie Rumunów, którzy wbrew wcześniejszej umowie internowali najwyższe polskie władze państwowe i o całym pięcioletnim piekle narodu polskiego, jakie zafundowali nam nasi sąsiedzi.

Pisałem o tym wielokrotnie na tych łamach i wydaje mi się, że wyczerpałem temat. Nie zmienię mojej opinii o tchórzach, którzy wtedy porzucili naród i wojsko. Ci ludzie nie są godni naszej pamięci.

Ale w XX stuleciu mieliśmy na szczęście też inny 17 września. Dzień, który zwiastował wielką nadzieję i ostatecznie przyniósł zwycięstwo ludzi wybierających wolność. To 17 września 1980 r., kiedy w Gdańsku odbył się zjazd przedstawicieli Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich z całej Polski. Prości robotnicy powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy, któremu nadali nazwę „Solidarność" – od słowa, które pojawiało się na plakatach strajkowych w Stoczni Gdańskiej. Miałem wtedy niespełna 10 lat, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament