Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odziedziczone M da się zbyć od ręki

17 września 2021 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Jeśli spadkodawca był właścicielem mieszkania czy domu dłużej niż pięć lat, spadkobierca może je sprzedać od razu bez podatku.

 

Wiele osób marzy, żeby pierwsze lokum dostać w spadku. Nie każdy spadkobierca chce w nim jednak zamieszkać, np. z powodu lokalizacji czy metrażu. Jeszcze jakiś czas temu szybka sprzedaż mieszkania czy domu nabytego w spadku nieszczególnie opłacała się podatkowo, zwłaszcza gdy zmarły nie należał do najbliższej rodziny. W grę wchodziła konieczność zapłaty podatku od spadku, a po szybkiej sprzedaży jeszcze PIT. Obecnie w większości przypadków tego drugiego podatku da się uniknąć.

Ważna zmiana

Co do zasady o tym, czy sprzedaż tzw. prywatnych nieruchomości podlega PIT, decyduje czas, jaki upłynął od ich nabycia (wybudowania). Konieczność rozliczenia z fiskusem wchodzi w grę, gdy nie minęło od nich pięć lat. Trzeba tylko pamiętać, że termin liczy się od końca roku nabycia (wybudowania), więc z reguły będzie to pięć lat i kilka miesięcy. Ustawa o PIT posługuje się pojęciem nabycia, co oznacza, że nie chodzi tylko o zakup....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament