Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małe mieszkanie? Musisz czekać

17 września 2021 | Nieruchomości | Aneta Gawrońska
Ustalenie cen mieszkań przy niestabilnych i rosnących kosztach inwestycji to duże wyzwanie
źródło: Shutterstock
Ustalenie cen mieszkań przy niestabilnych i rosnących kosztach inwestycji to duże wyzwanie

Ceny mieszkań rosną z miesiąca na miesiąc. Deweloperzy żonglują ofertą. Najlepsze lokale czasem wystawiają na końcu.

 

Z rynku mieszkaniowego błyskawicznie znika wszystko, mimo że ceny szybują. Deweloperzy przyznają pół żartem, pół serio, że dziś właściwie nie opłaca się im sprzedawać, bo jutro mogliby sprzedać drożej. Najmniejsze lokale, na które chętni są niemal zawsze, czasem trafiają do oferty na końcu. Zdążą jeszcze zdrożeć.

– Dzielenie oferty na etapy to powszechna praktyka deweloperów – mówi Jarosław Krawczyk, ekspert portalu Otodom. – Rzadko się zdarza, że wszystkie mieszkania są wystawiane na sprzedaż jednocześnie. Firmy muszą zapewnić sobie płynność i ciągłość sprzedaży, myślą też o długoterminowych planach rozwoju biznesu, dlatego preferują, aby ogłoszenia pojawiały się na rynku stopniowo. Często to właśnie oferty mniejszych mieszkań są wystawiane z opóźnieniem. Zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem na nie chętnych, nawet na późniejszym etapie inwestycji. Szczególnie widać to dziś, gdy rynek nieruchomości jest rozgrzany, a podaż nie nadąża za popytem.

Szybkie zmiany

Ok. 30 proc. mieszkań, jak podkreśla Jarosław Krawczyk, sprzedaje się jeszcze przed rozpoczęciem budowy. – To, oczywiście, wymaga zaufania do dewelopera. Z drugiej strony rosnące koszty materiałów budowlanych i koszty pracy sprawiają, że także deweloper musi brać pod uwagę niebezpieczeństwo zwiększania się budżetu –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament