Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W dobie pandemii wzrosło zainteresowanie inwestorów

17 września 2021 | Biotechnologia

Pandemia koronawirusa, choć przyniosła wiele cierpienia, 
ofiar i obaw, pokazała światu ogromny potencjał, jaki 
tkwi w biotechnologii, zwłaszcza jeśli chodzi o produkcję 
leków nowej generacji.

 

W ciągu najbliższych siedmiu lat skumulowany wskaźnik wzrostu wyceny wielkości globalnego rynku biotechnologicznego ma wynieść ponad 15 proc. Udział patentów polskich firm biotechnologicznych w globalnym rynku sięgnął w ostatnich latach 0,31 proc. Jednak liderzy – jak Japonia czy USA – mają wynik dwucyfrowy. Stąd też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspiera przedsiębiorstwa nie tylko dotując badania, rozwój czy przy wdrażaniu najnowszych technologii, ale także pomaga występować o środki z programów unijnych. Eksperci uważają bowiem, że polskie firmy powinny wziąć udział w spodziewanym globalnym wzroście tej branży.

– Pandemia koronawirusa pokazała, jak bardzo przydatne jest zastosowanie biotechnologii w praktyce i jakie niesie korzyści. Globalne zmagania z SARS-CoV-2 zwróciły powszechną uwagę na ten sektor. Dzięki biotechnologii powstały szczepionki przeciw Covid-19 i dzięki niej, o ile zaistnieje konieczność opracowania nowej wersji preparatów przeznaczonych dla nowych mutacji wirusa, będą one szybko dostępne – uważa Aleksandra Mościcka-Studzińska, ekspertka ds. biotechnologii w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Innowacje z sektora biotechnologii sprawiają, że leki stają się bardziej „precyzyjne" w działaniu, a czas ich opracowania ulega znacznemu skróceniu. Dzięki pandemii inwestorzy zwiększyli zainteresowanie całym sektorem.

Z analiz opracowanych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament