Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tworzenie zatorów płatniczych czynem nieuczciwej konkurencji

17 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Piotr Pałucki

Nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi może być uznane za czyn nieuczciwej konkurencji. Poszkodowanym przedsiębiorcom przysługuje szereg roszczeń, z którymi mogą wystąpić przed sąd cywilny.

 

Nieterminowe płatności są źródłem wielu nieprzyjemności i ciężkich dylematów wśród polskich przedsiębiorców. Wprowadzone niedawno nowe rozwiązania w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji nie wyeliminowały problemu, jakim są wciąż powstające zatory płatnicze.

Z jakim problemem mierzą się przedsiębiorcy?

Zatory płatnicze polegają na nieuzasadnionym wydłużaniu terminów płatności lub wstrzymywaniu płatności za wykonane usługi lub dostarczone towary. Szacuje się, że nawet 90 proc. firm boryka się z nieterminową płatnością (dane UOKIK1). Sytuacja ta, zwłaszcza w dobie nadciągającej czwartej fali pandemii COVID-19, jest wyjątkowo niebezpieczna dla firm. Prowadzi bowiem do zahamowania ich rozwoju, a nierzadko także do upadłości. Zatory płatnicze negatywnie wpływają również na całe środowisko biznesowe. Nie pozwalają na wprowadzanie na rynek nowych projektów oraz uniemożliwiają przedsiębiorcom regulowanie własnych zobowiązań wobec braku zapłaty ze strony kontrahentów. W przypadku narastania problemu można zaobserwować pewnego rodzaju „efekt domina", gdzie jedna firma nie otrzymawszy zapłaty od firmy drugiej, nie posiada funduszy na opłacenie własnych zobowiązań firmie trzeciej, itd., co piętrzy problemy w kolejnych przedsiębiorstwach.

Nowe rozwiązania

w ustawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament