Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsza dama amerykańskich Polaków

17 września 2021 | Rzecz o historii | Jan Bończa-Szabłowski
Walentyna Janta-Połczyńska przeżyła 107 lat, zmarła w Nowym Jorku 2 kwietnia 2020 r.
źródło: Konsulat RP Nowy Jork
Walentyna Janta-Połczyńska przeżyła 107 lat, zmarła w Nowym Jorku 2 kwietnia 2020 r.

Walentyna Janta-Połczyńska, której prochy 10 września br. sprowadzono z Nowego Jorku do Polski, była bez wątpienia kobietą nietuzinkową. Historycy zgodnie twierdzą, że była ostatnią z żyjących pracowników rządu RP na wychodźstwie, pracowała w polskiej radiostacji Świt, a do historii przeszła też jako bliska współpracowniczka gen. Władysława Sikorskiego.

Zmarła 2 kwietnia 2020 r. w Nowym Jorku Walentyna Janta-Połczyńska przeżyła 107 lat. Przyszła na świat jako Walentyna Stoker 1 lutego 1913 r. we Lwowie, jako córka Karoliny z Kochanowskich i Ludwika Stokerów. Dziad jej, Anglik ożeniony z Marią Kwiecieńską, był jednym z pionierów przemysłu naftowego w Małopolsce.

Wielka księga życia

Na uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 10 września na warszawskich Powązkach, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przypomniał, że przyszła na świat we Lwowie, „kiedy jeszcze Rzeczypospolitej nie było na mapach Europy i świata". „Zaczęło się rok przed wybuchem I wojny światowej, której konsekwencją było odzyskanie przez Rzeczpospolitą niepodległości. Ale dzieciństwo i młodość pani Walentyny przypadały już na lata Polski wolnej, odrodzonej jak feniks z popiołów, Polski, która była marzeniem pięciu pokoleń Polaków, którzy pisząc o niej, modląc się o nią, przywrócili ją do grona państw niepodległych i suwerennych. Z rodzinnego domu wyniosła umiłowanie niepodległości jako najpiękniejszego bytu, który opatrzność daje ludziom, narodom i państwom".

Walentyna Stokerówna ukończyła gimnazjum w Krośnie. W 1938 r. wyjechała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament