Wykorzystać potencjał odkryć
Niemal każdego dnia dowiadujemy się o nowych odkryciach biotechnologii stosowanych w medycynie, rolnictwie czy przemyśle, ale aby w Polsce dobrze rozwijała się ta dziedzina nauki, potrzebna jest ambitna strategia rozwoju biotechnologii, za którą pójdzie skoordynowana inwestycja środków publicznych i prywatnych w wybrane obszary biotechnologii medycznej, przemysłowej i rolniczej.
– Polska powinna rozwijać sektor tak, by wykorzystywać potencjał przełomowych odkryć do projektowania nowatorskich produktów i usług, które wypełniają luki podażowe w istniejących segmentach rynków medycznego, przemysłowego i rolniczego lub doprowadzą do stworzenia zupełnie nowych segmentów – twierdzą eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Niedawno w Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uruchomione zostało nowoczesne ramię robotyczne.
– Znajdzie ono zastosowanie w trakcie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko Covid-19. Wprowadzenie automatyzacji procesu przyspieszy i udoskonali obecnie stosowane narzędzie, m.in. poprzez eliminację potencjalnych błędów ludzkich – mówi Przemysław Stanula z UAM.
Pierwsze na poznańskiej uczelni ramię robotyczne wykorzystywane będzie zarówno w immunodiagnostyce, jak i biodruku 3D. Pracami zespołu kieruje prof. UAM, dr hab. inż. Jakub Rybka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta