Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykorzystać potencjał odkryć

17 września 2021 | Biotechnologia
źródło: Shutterstock
źródło: Shutterstock

 

Niemal każdego dnia dowiadujemy się o nowych odkryciach biotechnologii stosowanych w medycynie, rolnictwie czy przemyśle, ale aby w Polsce dobrze rozwijała się ta dziedzina nauki, potrzebna jest ambitna strategia rozwoju biotechnologii, za którą pójdzie skoordynowana inwestycja środków publicznych i prywatnych w wybrane obszary biotechnologii medycznej, przemysłowej i rolniczej.

– Polska powinna rozwijać sektor tak, by wykorzystywać potencjał przełomowych odkryć do projektowania nowatorskich produktów i usług, które wypełniają luki podażowe w istniejących segmentach rynków medycznego, przemysłowego i rolniczego lub doprowadzą do stworzenia zupełnie nowych segmentów – twierdzą eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Niedawno w Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uruchomione zostało nowoczesne ramię robotyczne.

– Znajdzie ono zastosowanie w trakcie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko Covid-19. Wprowadzenie automatyzacji procesu przyspieszy i udoskonali obecnie stosowane narzędzie, m.in. poprzez eliminację potencjalnych błędów ludzkich – mówi Przemysław Stanula z UAM.

Pierwsze na poznańskiej uczelni ramię robotyczne wykorzystywane będzie zarówno w immunodiagnostyce, jak i biodruku 3D. Pracami zespołu kieruje prof. UAM, dr hab. inż. Jakub Rybka,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament