Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy czeka nas wysyp firm wartych miliard dolarów

17 września 2021 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Mamy coraz więcej nowych, innowacyjnych spółek, które są na prostej drodze do statusu jednorożca. Kto pójdzie w ślady DocPlannera i zniweluje przepaść, która dzieli nas od reszty Europy?

 

Rok 2021 może być przełomowy na polskim rynku startupów. Doczekaliśmy się właśnie pierwszej innowacyjnej spółki, której wartość przekroczyła próg 1 mld dol. A już czają się kolejni gracze z naszego kraju, którzy liczą na miano jednorożca. Wystarczy wspomnieć o Iceye, Brainly czy Booksy, które w 2020 r. pozyskały od inwestorów 0,9 mld zł, a więc ponad 40 proc. kapitału, który w tym okresie popłynął do rodzimych startupów.

Choć taka sytuacja napawa optymizmem, to w praktyce nie mamy jednak powodu do zadowolenia, gdyż pod względem budowy jednorożców w Europie jesteśmy mocno spóźnieni – z najnowszych danych globalnych wynika, że w I połowie br. fundusze venture capital na startupy wyłożyły 264 mld dol., z czego w Europie 50 mld dol. Tymczasem tylko ułamek tej kwoty trafił do naszego kraju. O skali wyzwań niech świadczy fakt, że dziennie na świecie barierę 1 mld dol. wyceny przebijają co najmniej dwie młode, innowacyjne firmy.

Booksy kolejne na liście

Jak informowaliśmy na Cyfrowa.rp.pl, po status jednorożca sięgnął DocPlanner (nad Wisłą znany głównie z platformy ZnanyLekarz). Serwis Unquote podał, że to efekt zamknięcia przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament