Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed nami niepowtarzalna szansa

17 września 2021 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
źródło: materiały prasowe

Jeszcze nie staliśmy przed możliwością otrzymania tak ogromnej puli pieniędzy na transformację energetyczną. Mam nadzieję, że wkrótce Krajowy Plan Odbudowy zostanie zaakceptowany – mówi Agnieszka Gajewska, partnerka PwC.

 

Jak ocenia pani Europejski Zielony Ład? Dlaczego jego wdrożenie jest tak ważne i czy to nie jest zbyt ambitny plan?

To bez wątpienia jeden z najbardziej ambitnych celów, opracowanych przez Unię Europejską. Zakłada on między innymi osiągniecie do 2050 r. neutralności klimatycznej. Realizacja tego celu oznacza konieczność transformacji społeczno-gospodarczej w Europie.

To z kolei wymagać będzie bardzo wielu wysiłków, ale to ostatnia chwila na podjęcie takich decyzji: celem jest przecież zmierzenie się z bardzo realnym zagrożeniem. Chyba coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę.

Poziom zagrożenia wynikający ze zmian klimatycznych dobrze obrazuje chociażby najnowszy raport Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu. Antonio Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, nazwał ten raport „czerwonym alarmem dla ludzkości". Następne dziesięć lat zdecyduje o tym, czy uda nam się uniknąć katastrofy klimatycznej.

A co z kosztami społecznymi wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu?

Warto odnotować, że zielona transformacja to cały ekosystem działań – to nie tylko sadzenie drzew

i zamykanie kopalń. To również postęp i zmierzanie w stronę innowacji oraz nowych technologii. Ten kierunek to konieczność. Powinniśmy podejmować takie działania, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament