Przed nami niepowtarzalna szansa
Jeszcze nie staliśmy przed możliwością otrzymania tak ogromnej puli pieniędzy na transformację energetyczną. Mam nadzieję, że wkrótce Krajowy Plan Odbudowy zostanie zaakceptowany – mówi Agnieszka Gajewska, partnerka PwC.
Jak ocenia pani Europejski Zielony Ład? Dlaczego jego wdrożenie jest tak ważne i czy to nie jest zbyt ambitny plan?
To bez wątpienia jeden z najbardziej ambitnych celów, opracowanych przez Unię Europejską. Zakłada on między innymi osiągniecie do 2050 r. neutralności klimatycznej. Realizacja tego celu oznacza konieczność transformacji społeczno-gospodarczej w Europie.
To z kolei wymagać będzie bardzo wielu wysiłków, ale to ostatnia chwila na podjęcie takich decyzji: celem jest przecież zmierzenie się z bardzo realnym zagrożeniem. Chyba coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę.
Poziom zagrożenia wynikający ze zmian klimatycznych dobrze obrazuje chociażby najnowszy raport Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu. Antonio Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, nazwał ten raport „czerwonym alarmem dla ludzkości". Następne dziesięć lat zdecyduje o tym, czy uda nam się uniknąć katastrofy klimatycznej.
A co z kosztami społecznymi wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu?
Warto odnotować, że zielona transformacja to cały ekosystem działań – to nie tylko sadzenie drzew
i zamykanie kopalń. To również postęp i zmierzanie w stronę innowacji oraz nowych technologii. Ten kierunek to konieczność. Powinniśmy podejmować takie działania, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta