Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ten raport to wyrzut sumienia

17 września 2021 | Komentarze | Bogusław Chrabota

Stanięcie dziś przełożonych prowincji dominikańskiej pod pręgierzem, to gest odważny, ale to początek trudnej drogi, którą zakonnicy muszą przejść, by odzyskać dawną cześć.

Raport komisji eksperckiej w sprawie dominikanina Pawła M. jest jednym wielkim wyrzutem sumienia. Z jednej strony podziwiam, że kierujący dziś prowincją dominikanów w Polsce potrafili stanąć pod tym pręgierzem, z drugiej jednak mam świadomość, że nie mogło być inaczej. Raport ujawnia nie tylko karygodne zaniedbania przełożonych zakonu, ale przede wszystkim niewyobrażalną skalę patologii, która drastycznością może ścigać się z najśmielszą fikcją literacką. Takich historii nie można utrzymać w tajemnicy. Gdyby miało się tak wydarzyć, a przecież wiedza o poczynaniach Pawła M. już od dawna była tajemnicą poliszynela, zakon nie miałby w przyszłości żadnego tytułu do walki o odzyskanie legitymacji moralnej.

Pominę osobiste dzieje Pawła M., który – mimo wiedzy o jego skandalicznych zachowaniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament