Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sąd może rozłożyć na raty zasądzone świadczenie?

17 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Marcin Nagórek

Tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie, a w sprawach o wydanie nieruchomości lub o opróżnienie pomieszczenia – wyznaczyć odpowiedni termin do jego spełnienia.

Gmina pozwała naszą firmę o  zapłatę zaległych czynszów dzierżawnych, w sumie prawie 30 tys. zł. Wcześniej odmówiono nam spłaty ratalnej. Aktualnie nasza sytuacja poprawia się i możemy płacić w ratach. Czy sąd może uwzględnić naszą propozycję, czy też zależy to od gminy?

Umowa dzierżawy ma normatywne podstawy w przepisach Kodeksu cywilnego (k.c.). Z art. 693 k.c. wynika m.in., że przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.

Nieruchomości samorządowe

Oddawanie nieruchomości w dzierżawę jest dokonywane przez wójta w ramach gospodarowania nieruchomościami samorządowymi. Gminie jako wydzierżawiającemu z tytułu umowy dzierżawy przysługują czynsze dzierżawne. W sytuacji gdy te czynsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament