Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy podatek ma niewiele wspólnego z tym w USA

17 września 2021 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska

Pomysł podatku przychodowego może uderzyć w uczciwe, ale nisko marżowe biznesy, także te polskie. Najlepiej byłoby ten projekt wyrzucić do kosza – oceniają eksperci.

 

Ministerstwo Finansów przekonuje, że najnowsza propozycja minimalnego podatku dochodowego, przedstawiona w ramach Polskiego Ładu, obejmie tylko przedsiębiorstwa, które unikają opodatkowania i stosują agresywną inżynierię podatkową. Podatek nie będzie zaś dotyczył tych, które choć nie płacą CIT, to wynika to z dużych inwestycji, korzystania z ulg podatkowych czy też z sytuacji kryzysowych.

Zupełnie inne zdanie mają eksperci. W swoim stanowisku Rada Przedsiębiorczości wskazuje, że danina obciąży firmy uczciwe, które nie stosują schematów optymalizacji, a po prostu osiągają niski dochód ze względu na specyfikę swojej branży (np. handel, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament