Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak informacji o przeszłości może drogo kosztować wykonawcę

17 września 2021 | Biznes w czasie pandemii | Kamil Magier

Nie wolno pomijać faktu wykluczenia z innych postępowań, jeśli tożsame przesłanki wykluczenia występują w dokumentach zamówienia w kolejnych postępowaniach.

W zamówieniach publicznych panuje niepisana zasada, że każde postępowanie o udzielenie zamówienia stanowi odrębną całość. W odniesieniu do każdego zamówienia zamawiający wykonuje szereg dedykowanych czynności (np. dobiera tryb postępowania, opisuje przedmiot zamówienia, stawia warunki udziału). Podobnie wykonawca w każdym postępowaniu składa odrębną ofertę. Mogłoby się zatem wydawać, że ewentualne błędy wykonawcy popełnione w jednym przetargu, nie powinny rzutować na jego sytuację w innym przetargu, zwłaszcza prowadzonym np. rok później. Występują jednak takie zdarzenia z przeszłości, o których nie może zapominać (przynajmniej przez pewien czas) wykonawca chcący ubiegający się o kolejne zamówienia. Zdarzeniami tymi są te, których zaistnienie skutkować będzie wykluczeniem wykonawcy – przez pewien okres wskazany w przepisach – z kolejnych postępowań i to prowadzonych przez różnych zamawiających. Jedyną możliwością uniknięcia przez wykonawcę wykluczenia w takich przypadkach będzie przyznanie się do podlegania wykluczeniu i skorzystania przez niego z instytucji tzw. samooczyszczenia (ang. self-cleaning), tj. w uproszczeniu wykazania zamawiającemu, że pomimo podlegania wykluczeniu, wykonawca ten naprawił swoje błędy z przeszłości, co pozwala go obdarzyć zaufaniem na przyszłość. Brak skorzystania przez wykonawcę z samooczyszczenia, w okresie podlegania wykluczeniu, ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament