Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Archaiczny świat narodowych egoizmów

17 września 2021 | Ekonomia i rynek | Andrzej Sławiński

Chcąc skutecznie powstrzymywać przyszłe pandemie i zahamować rosnącą emisję CO2, trzeba udzielać znacznie większej niż dotąd pomocy państwom mało zamożnym.

 

Bardzo dobrze się stało, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przydzielił w sierpniu SDR (Special Drawing Rights) o łącznej wartości 650 mld dol., które kraje członkowskie mogą wymieniać na waluty rezerwowe.

Smutne jest, że musiało to nastąpić według dotychczasowych reguł, zgodnie z którymi każdy kraj otrzymał kwotę proporcjonalną do jego PKB. W efekcie Szwajcarii i Norwegii przydzielono SDR o wartości odpowiednio 900 i 950 dol. na głowę, a Bangladesz i Filipiny uzyskały kwoty odpowiadające jedynie 10 i 25 dol. na głowę.

G20 zaleca, by kraje rozwinięte przekazywały dobrowolnie na rzecz krajów mniej zamożnych część swoich przydziałów. Pięknie, że kraje G20 o tym pomyślały, ale jeśli stać je tylko na coś takiego, to nie jest to dobry prognostyk na przyszłość.

Powie ktoś, że uderzam w wysokie tony i w sposób oderwany od realiów. Mam na to dwie odpowiedzi. Po pierwsze, nie jest już tak, jak było. Po drugie, możliwość zwiększania zakresu współpracy międzynarodowej jest potencjalnie w zasięgu ręki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12068

Wydanie: 12068

Spis treści
Zamów abonament