Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze da się prześwietlić konsorcjanta

26 listopada 2021 | Biznes w czasie pandemii | Paulina Sawicka

Dopuszczalne jest samooczyszczenie konsorcjum w postępowaniu o zamówienie publiczne, gdy w błąd wprowadził jeden z konsorcjantów – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w niedawnym orzeczeniu.

 

W dniu 7 września 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-927/19, w którym dokonał wykładni przepisów dyrektywy klasycznej w kontekście dopuszczalności dokonania przez konsorcjum samooczyszczenia, w sytuacji w której jeden z konsorcjantów przedstawił w trakcie postępowania przetargowego nieprawdziwe informacje, co do braku istnienia wobec niego przesłanek wykluczenia z postępowania. TSUE wskazał, że w przypadku zaistnienia tego rodzaju sytuacji instytucje zamawiającego powinny dokonać zindywidualizowanej oceny czy pozostali członkowie konsorcjum mieli możliwość zweryfikowania i sprawdzenia informacji przedstawianych przez współkonsorcjanta co do istnienia wobec niego przesłanek wykluczenia. Instytucje te powinny kierować się przede wszystkim zasadą proporcjonalności oraz zwracać uwagę na środki, jakimi dysponowało lub mogło dysponować konsorcjum w celu zweryfikowania prawdziwości przedstawianych przez poszczególne podmioty, biorące wspólnie udział w postępowaniu, danych. TSUE zwrócił uwagę, że informacje te mogą bowiem pochodzić od podmiotu, wobec którego konsorcjum „nie dysponuje żadnym środkiem kontroli", a zatem nie miały możliwości potwierdzenia lub zaprzeczenia faktom przez niego wskazywanym.

Zgodnie z wydanym wyrokiem przepisy art. 42 i 70 dyrektywy klasycznej „stoją one na przeszkodzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12126

Wydanie: 12126

Spis treści
Zamów abonament