Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższe kary za naruszenia przepisów

26 listopada 2021 | Poradnik dla podatników | Dawid Mielcarski

 

Od 23 września 2021 r. obowiązuje ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (Dz. U. z 2021 r., poz. 1648). Nowelizacja zmieniła wiele przepisów ustaw dotyczących działalności podmiotów z branży gospodarowania odpadami, m.in. ustawę z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Istotną częścią nowości są zmiany modyfikujące system administracyjnych kar pieniężnych za naruszenia przepisów w zakresie gospodarowania odpadami.

Czego boją się przedsiębiorcy

Prawidłowość i zgodność z prawem prowadzenia działalności w zakresie gospodarowania odpadami zabezpieczają przepisy różnych gałęzi prawa. Najpoważniejsze przekroczenia (noszące znamiona przestępstw) reguluje Kodeks karny (np. przemieszczenie odpadów z zagranicy do Polski lub z Polski za granicę bez zezwolenia). Inne, o mniejszym ciężarze gatunkowym, stanowią wykroczenia (np. termiczne przekształcanie odpadów poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów).

Duża część przekroczeń dotyczących gospodarowania odpadami stanowi z kolei delikty administracyjne, zagrożone administracyjną karą pieniężną. Szczegóły zawarte są w art. 194 ustawy o odpadach. Przepis ten stanowi „zmorę" każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie gospodarowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12126

Wydanie: 12126

Spis treści
Zamów abonament