Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywrócenie prawa głosu z akcji spółki publicznej

26 listopada 2021 | Biznes w czasie pandemii | Grzegorz Socha, Łukasz Chmura

Skutkiem niedopełnienia obowiązków przez akcjonariuszy posiadających znaczne pakiety akcji spółek publicznych może być utrata możliwości wykonywania prawa głosu z akcji. Sposobem na niepodważalne jego odzyskanie jest wyłącznie zbycie i ponowne nabycie akcji spółki publicznej oraz prawidłowe wykonanie obowiązku informacyjnego.

Przepisy ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (ustawa) przewidują szereg obowiązków spoczywających na akcjonariuszach posiadających tzw. znaczne pakiety akcji spółek publicznych. Obowiązki te dotyczą między innymi zawiadamiania emitenta oraz Komisji Nadzoru Finansowego (KNF, Komisja) o przekraczaniu określonych progów ogólnej liczby głosów z akcji emitenta (tzw. obowiązki informacyjne). Ich niedopełnienie wiąże się z możliwością nałożenia przez KNF sankcji administracyjnoprawnej w postaci kary pieniężnej oraz z cywilnoprawną sankcją utraty możliwości wykonywania prawa głosu z akcji.

Celem niniejszego artykułu jest w pierwszej kolejności zwrócenie uwagi na to jak w praktyce istotne jest wzięcie pod uwagę obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy w sytuacji nabywania akcji spółki publicznej. Niezrealizowanie albo nieprawidłowe zrealizowanie tych obowiązków może nieść za sobą bardzo daleko idące konsekwencje prawne, których zakres i okres obowiązywania są dodatkowo przedmiotem licznych kontrowersji prawnych. Po drugie, celem artykułu jest zaprezentowanie stanowiska autorów w zakresie jednego z wielu spornych zagadnień związanych z obowiązkami informacyjnymi, a mianowicie okresu obowiązywania sankcji utraty możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12126

Wydanie: 12126

Spis treści
Zamów abonament