Opieka koordynowana jako ważny element budowy systemu ochrony zdrowia opartego na wartości i jakości dla pacjenta
Urszula Szybowicz, Jarosław J. Fedorowski Ostatnio bardzo popularne stało się określenie „jakość w ochronie zdrowia".
To w dużej mierze zasługa przeprowadzonych w sierpniu konsultacji publicznych nad ustawą o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, która ma być swoistą rewolucją w podejściu do wartości i jakości w polskim systemie zdrowotnym. Czy tak będzie? Na pewno, ale czy z korzyścią dla pacjenta? Miejmy nadzieję, bo wątpliwości do samej ustawy jest całkiem sporo.
Polska Federacja Szpitali (PFSz) i Polskie Towarzystwo Koordynowanej Ochrony Zdrowia (PTKOZ) przygotowały obszerne uwagi do projektu, które zostały przedstawione Ministerstwu Zdrowia. Wśród głównych zarzutów było to, iż ustawa dotyczy tylko szpitali – a ma tytuł „o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta". W ustawie w sposób konkretny nie promuje się najważniejszych elementów zapewniających jakość opieki nad pacjentem, jak np. konkurencji pomiędzy podmiotami leczniczymi o wartość dla pacjenta (o wynik leczenia stanu chorobowego), ani też opieki koordynowanej, mającej zapewnić kosztowo-efektywną, wysokiej jakości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta