Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Crowdfunding inwestycyjny może być realną alternatywą

26 listopada 2021 | Poradnik dla podatników | Tomasz Kamiński

Finansowanie społecznościowe w formie inwestycyjnej w Polsce wciąż znajduje się w fazie rozwoju. To w dużej mierze efekt barier prawnych. Teraz jest szansa na zmiany. Właśnie weszły w życie regulacje unijne, które mogą poprawić sytuację.

 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że finansowanie społecznościowe, czyli crowdfunding, to ogromny potencjał pozwalający na pozyskiwanie kapitału do realizacji projektów biznesowych. Mimo to na rynku polskim wykorzystanie platform crowdfundingowych o profilu udziałowym stanowi nominalnie wciąż marginalne źródło finansowania przedsiębiorców. Z raportu KNF za 2020 r. wynika, że wartość ofert publicznych przeprowadzanych z wykorzystaniem funkcjonalności finansowania społecznościowego osiągnęła zaledwie poziom ok. 76,8 mln zł. Jakkolwiek stanowi to 125-proc. wzrost względem roku 2019, kwota ta nie robi wrażenia, w szczególności jeśli zestawi się ją z szacunkami odnoszącymi się do globalnej wartości finansowania pozyskiwanego w Polsce w drodze finansowania społecznościowego, tj. obejmującego środki pozyskiwane także w ramach tzw. crowdfundingu donacyjnego, opartego na nagrodach, czy pożyczkowego, które łączenie w roku 2020 oscylowały w okolicach 1 mld zł.

Prawo było hamulcem

To pokazuje, że crowdfunding inwestycyjny w Polsce wciąż znajduje się we wstępnej, żeby nie powiedzieć raczkującej, fazie rozwoju. To, że dotychczas rozwój platform crowdfundingowych o profilu inwestycyjnym odbywał się niejako na zaciągniętym hamulcu ręcznym, jest przede wszystkim „zasługą" licznych barier, głównie o charakterze regulacyjnym, z którymi mierzył się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12126

Wydanie: 12126

Spis treści
Zamów abonament