Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca odpowie za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

26 listopada 2021 | Biznes w czasie pandemii | Tomasz Picheta

Nałożenie korekty finansowej i wydanie decyzji o zwrocie całości albo części dofinansowania to nie jedyne możliwe konsekwencje stwierdzenia nieprawidłowości przy realizacji projektu unijnego. W niektórych sytuacjach, beneficjenci środków europejskich mogą również odpowiadać przed rzecznikiem dyscypliny finansów publicznych.

Środki z dofinansowania przyznane przez właściwe instytucje na realizację projektów unijnych nie tracą swojego publicznego charakteru nawet wówczas, gdy zostały już przekazane na prywatne rachunki bankowe beneficjentów. Z tego też względu, w myśl przepisów ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (dalej: u.d.f.p.), odpowiedzialności przewidzianej w tej ustawie podlegają nie tylko przedstawiciele instytucji uczestniczących w systemie wdrażania funduszy unijnych, ale również beneficjenci – w tym przedsiębiorcy.

Kto podlega odpowiedzialności?

W art. 4a ust. 1 pkt 2) i 3) u.d.f.p. wyraźnie wskazano, że odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych podlegają:

- osoby zobowiązane do realizacji projektu finansowanego z udziałem środków unijnych lub zagranicznych, którym przekazano środki publiczne przeznaczone na realizację tego projektu lub które wykorzystują takie środki;

- osoby zobowiązane lub upoważnione do działania w imieniu podmiotu zobowiązanego do realizacji projektu finansowanego z udziałem środków unijnych lub zagranicznych, któremu przekazano środki publiczne przeznaczone na realizację tego projektu lub który wykorzystuje takie środki.

Odpowiedzialność na podstawie przepisów ww. ustawy mogą zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12126

Wydanie: 12126

Spis treści
Zamów abonament