Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca zdalna nie pozbawia pracownika nadgodzin

26 listopada 2021 | Poradnik dla podatników | Konstancja Gierba

Wymuszenie przez pandemię pracy z domu spowodowało, że pracodawcy mają kłopot z kontrolą czasu, jaki pracownicy spędzają na wykonywaniu swoich zadań. Aby nadgodziny w trybie zdalnym nie rosły lawinowo, trzeba zweryfikować obowiązujące procedury i wprowadzić możliwe zabezpieczenia.

 

Wraz z wybuchem pandemii prawo pracy zderzyło się z nową rzeczywistością w sposób do tej pory niespotykany. Zdecydowanie największym wyzwaniem dla pracodawców stało się odpowiednie zarządzanie pracą zdalną. Wszystkie badania rynku potwierdzają, że nowa formuła pracy już się zakorzeniła i zostanie z nami na dłużej. Należy zatem bardzo starannie sprawdzić, czy praca zdalna jest w naszych organizacjach właściwie i bezpiecznie uregulowana.

Obecne podejście

już nie wystarcza

Nowa rzeczywistość pokazała, że w wielu przypadkach dotychczasowe regulacje w zakresie home office okazały się niewystarczające. Skala zjawiska pracy zdalnej zmieniła się bowiem diametralnie. Zmieniła się tym samym także ocena ryzyka – inaczej bowiem szacuje się ryzyko związane z okazjonalną pracą zdalną, wykonywaną przez część pracowników sporadycznie, np. raz w miesiącu, a inaczej regularną pracę świadczoną poza siedzibą firmy przez większość pracowników przetwarzających ogromne ilości informacji poufnych.

Dlatego wprowadzenie obecnie jasnych i szczegółowych procedur regulujących pracę zdalną jest już koniecznością. Na jakie kwestie firmy zwracają największą uwagę? Jedną z najszerzej dyskutowanych jest kwestia odpowiedniego uregulowania zarządzania i rozliczania czasu pracy pracowników zdalnych. Wydaje się, że pracodawcy przywiązują,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12126

Wydanie: 12126

Spis treści
Zamów abonament