Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostrożnie ze zwolnieniami online

26 listopada 2021 | Poradnik dla podatników | Rafał Wyziński

Zwolnienie pracownika bez uzasadnienia, nienazwanie powodu redukcji, brak wskazania kryterium doboru pracowników, z którymi firma się żegna, czy wysłanie zwykłego e-maila z wypowiedzeniem to najczęstsze błędy firm decydujących się na zmniejszenie liczby pracowników z powodu pandemii.

 

Pandemia Covid-19 nie tylko zmieniła prawo pracy, ale też w istotny sposób wpłynęła na praktyki pracodawców. Zmiany dotknęły wielu aspektów. W praktyce najwięcej trudności sprawiały firmom zwolnienia pracowników. Czynności, które nigdy nie należały do prostych, z dnia na dzień dodatkowo się skomplikowały. Nie pomógł w tym względzie także ustawodawca. Firmy nie ustrzegły się przed błędami w zakresie procedury przeprowadzania zwolnień.

Zbyt ogólna przyczyna zwolnienia

Pandemia nie zmieniła ogólnych zasad rozwiązywania umów o pracę, wynikających z Kodeksu pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) czy z orzecznictwa. Nie zmienił się w szczególności wymóg podania uzasadnionej przyczyny do zwolnienia czy wymaganie, że przyczyna taka dalej musi być rzeczywista i konkretna. W świetle tego niewystarczające jest ogólne powołanie się na pandemię Covid-19. Pracodawca nie może poprzestać na wskazaniu w wypowiedzeniu, że z powodu pandemii koronawirusa pogorszyła się jego sytuacja finansowa. Pracodawca musi wykazać konkretnie i precyzyjnie – i to już na poziomie wypowiedzenia – w jaki sposób pandemia wpłynęła na jego sytuację. Orzecznictwo i doktryna wskazują, że do uzasadnienia zwolnienia trudną sytuacją finansową i konieczną restrukturyzacją pracodawca powinien wskazać tzw. praprzyczynę ekonomiczną takiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12126

Wydanie: 12126

Spis treści
Zamów abonament