Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

2022: Estoński CIT będzie atrakcyjniejszy od dzisiejszych form rozliczeń

26 listopada 2021 | Poradnik dla podatników | Marek Kolibski, Piotr Bulejak
źródło: Rzeczpospolita

Pakiet zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r. Wśród nowości m.in. te dotyczące złagodzenia wymogów do rozliczeń na zasadach estońskiego CIT. Wszystko po to, aby więcej firm decydowało się na ten sposób opodatkowania.

 

 

Możliwość stosowania ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (dalej: estoński CIT) obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Mimo szeroko zakrojonej akcji promocyjnej nie spotkała się z zainteresowaniem podatników. Z opublikowanych przez MF danych wynika, że w 2021 r. wybrało ją tylko ok. 400 podmiotów.

Od 2022 r. atrakcyjność estońskiego CIT znacznie wzrośnie. Wpływ na to będzie miał istotny wzrost obciążeń publicznoprawnych przewidziany w Polskim Ładzie z jednoczesną likwidacją najistotniejszych barier ograniczających wybór estońskiego CIT. Od 1 stycznia 2022 r. opodatkowanie według modelu estońskiego CIT może stać się alternatywą dla przedsiębiorców korzystających dotąd ze stawki liniowej (19 proc.) lub tych, którzy prowadzili działalność poprzez transparentną podatkowo spółkę komandytową. Co może być zaskakujące, w wielu przypadkach opodatkowanie estońskim CIT będzie korzystniejsze niż dotychczasowe zasady.

Z jednej bowiem strony jednoosobowa działalność średnich i większych rozmiarów będzie obciążona w Polskim Ładzie łącznie według stawki 27,9 proc. (19 proc. + 4 proc. + 4,9 proc.), podobnie jak wspólnicy spółek jawnych i cywilnych. Z drugiej strony w przypadku spółek komandytowych ich wspólnicy zostali od maja 2021 r. opodatkowani efektywnie stawką podwójnego podatku, spółka plus...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12126

Wydanie: 12126

Spis treści
Zamów abonament