Firmę, która legalizuje samowolę, można ocenić inaczej
Poza wyjątkowymi i szczególnymi wypadkami nie można dopuścić do powstania społecznego przekonania, że naruszenie prawa budowlanego nie pociąga za sobą negatywnych skutków finansowych.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne spółki, której odmówiono umorzenia opłat legalizujących samowolę budowlaną.
Konkretnie chodziło o postawione bezprawnie wolnostojące nośniki reklamy. Ponieważ rachunki za ich legalizację okazały się bardzo słone – po 125 tys. zł – spółka wystąpiła o umorzenie ich w 90 proc. i rozłożenie reszty na dwie raty.
Urzędnicy rozłożyli na raty, ale całość opłat. O umorzeniu nie chcieli zaś słyszeć. Nie przekonały ich tłumaczenia firmy, że należność jest znacznie zawyżona, odbiegając od innych opłat i kar administracyjnych. Ani to, że opłaty to wydatek kilkakrotnie większy od wartości samowolnej reklamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta