Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możemy efektywniej zarządzać stanem pacjentów

26 listopada 2021 | Ranking szpitali | Radosław Moks
źródło: materiały prasowe

BFF Banking Group opublikował 6. już edycję zestawienia „Liderzy zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale według BFF Banking Group". To jedyny w Polsce ranking, który koncentruje się na finansach szpitali.

 

W tej edycji udział wzięło 296 szpitali: 132 powiatowe, 88 wojewódzkie, 31 ministerialnych, 24 uniwersyteckie i 21 gminnych. Ocenie zostały poddane wskaźniki takie jak: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży netto i dynamika przychodu z NFZ. Analizując zestawienie, można zauważyć kontynuację pozytywnego trendu we wzroście przychodów szpitali, który wynosi 9 proc. w skali roku, oraz wzrost średniej przychodowości aktywów o3 proc. r./r.

To, co niestety martwi, to ciągłe pogorszenie się rentowności szpitali, obecnie o 3 proc. r./r. To pochodna m.in. utrwalania się niekorzystnej struktury udzielania świadczeń w systemie, tj. leczeniu pacjentów przede wszystkim w szpitalach, a nie w trybie ambulatoryjnym.

Służba zdrowia

w erze Covid-19

Pandemia koronawirusa była i nadal jest wyzwaniem nie tylko dla polskiej służby zdrowia, ale dla wszystkich systemów ochrony zdrowia na świecie. Przebieg pandemii w Europie dobrze przestawia raport BFF, zlecony Fundacji Farmafactoring – „Budowanie przyszłości europejskich systemów opieki zdrowotnej – kompleksowa analiza doświadczeń 9 krajów UE w stawianiu czoła wyzwaniom pandemii Covid-19 i zarządzaniu nimi". Raport...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12126

Wydanie: 12126

Spis treści
Zamów abonament